יְבָרֶכְךָ יהוה וְיִשְׁמְרֶךָ:

יָאֵר יהוה פָּנָיו אֵלֶיךָ וִיחֻנֶּךָּ:

יִשָּׂא יהוה פָּנָיו אֵלֶיךָ וְיָשֵׂם לְךָ שָׁלוֹם:

וְשָׂמוּ אֶת-שְׁמִי, עַל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל; וַאֲנִי אֲבָרְכֵם.

– במדבר ו, כב-כז

חימר

מתוך Biopbek

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

1) מה הרקע להמצאה, איך היתה החברה לפני ההמצאה.

2) תארו את ההמצאה, איך היא פועלת? האם יש בה כמה מכשירים? התקדמות טכנולוגית במהלך הזמן? נסו לתאר את התפתחות ההמצאה והשכלולים שחלו בה מההתחלה עד היום.

3) איך שינתה ההמצאה את פני החברה? איך היא השפיעה על חיי בני האדם? האם היא תלויה בגילויים קודמים? או הובילה להמצאות מאוחרות יותר?

4) אם יש פרטים תארו את האנשים שהשתתפו בהמצאה, ואת תהליך הגילוי.

5) מה דעתכם על ההמצאה? עוד משהו אישי שיש לכם לכתוב עליה.


תוכן עניינים

[עריכה] חימר

כיתוב תמונה
כיתוב תמונה

[עריכה] מהו חימר וממה הוא עשוי

שמו של החימר הוא חומר והמילה חימר היא טעות לשונית נפוצה, אפשר לקרוא לו גם חרס. לפני השימוש בחרס היה האדם הקדמון בונה כלים מאבן ולאחר מכן גילה את החרס. החרס הוא חומר קרמי שלאחר שיובש לחלוטין נצרף בכבשן להקשייתו. מרכבו העיקרי של החומר הוא קרקע חרסיתית.

קרקע חרסיתית רטובה היא בוצית מאוד בשל יכולת ספיחת המים של המינרלים. בעת התייבשותה מתכווצת קרקע חרסיתית ומתפוררת באופן טבעי לגושים קטנים. צבעי החימר בטבע יכולים להיות: לבן, שחור (חומרים אורגניים או תחמוצות מנגן), אדום (ברזל תלת־ערכי) וירוק (ברזל דו־ערכי). סלע חרסית חשוף שצבעו אדום (כלומר הוא מחומצן) או אפור דהה יתגלה בקידוח עמוק כירוק־כהה.

שימושי החרסית: החרסית היא אחד החומרים הטבעיים החשובים ביותר לאדם. חשיבותו הגדולה כקרקע פורייה הוזכרה לעיל. שימושים נוספים: קדרות עתיקה - חרסית שהתקשתה באש שימשה חומר גלם לקדרות עוד בפרהיסטוריה, וכלי־חרס קדומים מספקים עדות על תרבויות קדומות. חרסית שאינה טהורה שימשה להכנת כלי־חרס גסים כדוגמת כלי בישול. קדרות מודרנית – החרסית משמשת ליצירת חפצי אומנות, כלי מוזיקה כדוגמת האוכרינה ואפילו הקצוות של המצתים במנוע הרכב. חומרי בניה: לבנים שהוכנו מאדמת חרסית שנאפתה שימשו לבנייה כבר בזמנים קדומים. חרסית שאינה טהורה שימשה להכנת לבנים ורעפים. חרסינה – מקורה בחרסית טהורה מסוג קאולין. יצירת נייר – ציפוי הנייר בקאולין מספק את הברק לנייר ומגדיל את אטימותו. חומרים חסיני אש –קאולין הוא תוסף חשוב ליצירת לבנים חסינות אש ולדוודים בהם ממיסים זכוכית. תוסף לגומי – הוספת חרסית לגומי מגדילה את עמידותו לבליה ומונעת בעיות של עובש. מרככי מים – לאחר טיפול בחומצה ניתן להשתמש בחרסיות כמרכך מים. החרסית מסלקת את הסידן והמגנזיום מהתמיסה. תוסף לתערובת מזון לעופות – חרסית הקרויה בנטוניט משמשת כחומר משני ונוספת בהכנת תערובת מזון לעופות.

בארץ ישראל וסביבותיה נמצאו כלי חרס מן התרבות הירמוכית משלהי התקופה הנאוליתית והלאה (אמצע האלף השישי לפנה"ס). הכלים האופיינים לאותה תקופה מעוטרים במגוון עיטורים מוטבעים וצבועים. כאלף שנה מאוחר יותר, במהלך התקופה הכלקוליתית, החל השימוש באבניים.

עם היותם של כלי החרס זולים לייצור, שהרי חומר הגלם ניתן היה להשגה בקלות, והעובדה שכלי חרס שנשבר אינו ניתן להתכה מחדש, אתרים ארכאולוגיים נוטים להניב שפע רב של חרסים המשמשים את הארכאולוגים בטיפולוגיה על פי סגנונם המשתנה של הכלים.

החרסים הידועים הקדומים ביותר שנמצאו הם מסין, בני האלף ה-18 לפני הספירה. באירופה נמצאו צלמיות של נשים ושל חיות מחרס שתוארכו לתקופה הפלאוליתית המאוחרת - האלף ה-25 לפני הספירה. ושל חיות מחרס שתוארכו לתקופה הפלאוליתית המאוחרת - האלף ה-25 לפני הספירה.

בארץ ישראל וסביבותיה נמצאו כלי חרס מן התרבות הירמוכית משלהי התקופה הנאוליתית והלאה (אמצע האלף השישי לפנה"ס). הכלים האופיינים לאותה תקופה מעוטרים במגוון עיטורים מוטבעים וצבועים. כאלף שנה מאוחר יותר, במהלך התקופה הכלקוליתית, החל השימוש באבניים.חרסים שימשו כמצע כתיבה, ועליהם נכתב בכתב היתדות וסוגי כתב דומים.

החרסים הידועים הקדומים ביותר שנמצאו הם מסין, בני האלף ה-18 לפני הספירה. באירופה נמצאו צלמיות של נשים ושל חיות מחרס שתוארכו לתקופה הפלאוליתית המאוחרת - האלף ה-25 לפני הספירה. סוגי חומר שונים משמשים לייצור חרס, ולפי סוג החומר וטמפרטורת השריפה מתקבלים סוגי חרס שונים.

חומר חרסיתי הנשרף בטמפרטורה של 800-1250 מעלות צלזיוס ונשאר נקבובי מעט, קרוי בפשטות "חרס", זהו הסוג הנפוץ ביותר.

חומר לבן עדין הנשרף בטמפרטורות גבוהות יותר ועובר תהליך של כמעט-התכה נקרא בעברית חרסינה ובלועזית פורצלן, כאשר הדופן דקה הוא שקוף למחצה.[עריכה] שימושי החימר

חוץ מייצור קדרות וכלי חרס לחימר יש שימושים אחרים למשל למגרשי טניס.בטניס, משטח חימר הוא אחד מארבעת סוגי המגרשים המשמשים כיום למשחק בענף זה.

משטח החימר מיוצר מתערובת מעוכה של אבן פצלתית ולבנים או סלעים. החימר האדום (סוג החימר הנפוץ יותר) איטי מהחימר הירוק (הנקרא גם "חימר אמריקאי"). משטח החימר

(האדום) משמש בתחרות הגראנד סלאם רולאן גארוס בצרפת וזוהי תחרות הגראנד סלאם היחידה הנערכת על סוג משטח זה. נוהגים לבנות הרבה מגרשי טניס מפני שהם זולים יותר

לבנייה.חרסים שימשו כמצע כתיבה, ועליהם נכתב בכתב היתדות וסוגי כתב דומים.

מקור:http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%A9%D7%98%D7%97_%D7%97%D7%99%D7%9E%D7%A8_(%D7%98%D7%A0%D7%99%D7%A1)


[עריכה] במה המצאה זו תרמה לחברה

המצאה זו תרמה הרבה לאומנות הפיסול בכל העולם ולפיסול בכלל, יצור הקדרות והכדים מחומר זה היה יותר יעיל מפני שהיה קל וזול יותר. החדס משמש אותנו עד היום לייצור סירים וקדרות לבישול ולפיסול.

מקור:http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%97%D7%A8%D7%A1

[עריכה] סוגי חרס

סוגי חומר שונים משמשים לייצור חרס, ולפי סוג החומר וטמפרטורת השריפה מתקבלים סוגי חרס שונים.

חומר חרסיתי הנשרף בטמפרטורה של 800-1250 מעלות צלזיוס ונשאר נקבובי מעט, קרוי בפשטות "חרס", זהו הסוג הנפוץ ביותר.

חומר לבן עדין הנשרף בטמפרטורות גבוהות יותר ועובר תהליך של כמעט-התכה נקרא בעברית חרסינה ובלועזית פורצלן, כאשר הדופן דקה הוא שקוף למחצה. מקור:http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%97%D7%A8%D7%A1


[עריכה] המילה חימר

המילה חימר מציינת היום את האדמה הרכה שממנה מפסלים כלים.

אבל זהו שימוש חדש במילה. בתנ"ך, המילה חימר פירושה היה אספלט או זפת – נוזל צמיג המופק מחומרים אורגניים.

בתנ"ך קראו לאדמה הרכה שממנה עושים כלים בשם חומר, כמו בצרוף: בְּחֹמֶר וּבִלְבֵנִים (שמות א יד).

חומר הוא כינוי לסוג האדמה הדביקה והאטומה למים המכילה קאולין ומתאימה ליצירת כלים ופסלים (באנגלית: clay).

חרסים שימשו כמצע כתיבה, ועליהם נכתב בכתב היתדות וסוגי כתב דומים.

החרסים הידועים הקדומים ביותר שנמצאו הם מסין, בני האלף ה-18 לפני הספירה. באירופה נמצאו צלמיות של נשים ושל חיות מחרס שתוארכו לתקופה הפלאוליתית המאוחרת -

האלף ה-25 לפני הספירה.

כלים אישיים