יְבָרֶכְךָ יהוה וְיִשְׁמְרֶךָ:

יָאֵר יהוה פָּנָיו אֵלֶיךָ וִיחֻנֶּךָּ:

יִשָּׂא יהוה פָּנָיו אֵלֶיךָ וְיָשֵׂם לְךָ שָׁלוֹם:

וְשָׂמוּ אֶת-שְׁמִי, עַל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל; וַאֲנִי אֲבָרְכֵם.

– במדבר ו, כב-כז

תא חי

מתוך Biopbek

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תא הוא יחידת החיים הבסיסית והקטנה ביותר בגוף האדם. כל תא ותא, בין אם הוא תא עצמאי של יצור חד תאי ובין אם הוא חלק מיצור רב תאי, מקיים את כל התנאים המגדירים יצור חי. התא מסוגל לבצע חילוף חומרים אספקת אנרגיה והתרבות. ישנם תאים זהים במבנה ובתפקוד המרכיבים את אותה רקמה צורת התא ומבנהו תואמים את תפקודו. תא עצב יעביר אותות חשמליים ותא שריר יתכווץ התאים שונים בגודלם ולכל קבוצה יש את הייחודיות משלה על אף השונות ביניהם המבנה הבסיסי של כל התאים דומה. התא מוקף בממברנה (קרום) המפרידה בינה לבין סביבתה. גודל התאים נמדד במיקרומטרים אחדים(מיקרומטר=אלפית המ"מ).

ישנם תאים בעלי מידור פנימי - תאים בעלי גרעין - תאים אאוקריוטיים וישנם תאים חסרי מידור פנימי - פרוקריוטים. היצורים שתאיהם פרוקריוטיים הם בהכרח יצורים בעלי תא בודד. יצורים כאלה הם החיידקים והארכיאה. לעומתם, יצורים שתאיהם בעלי גרעין עשויים להיות או חד תאיים, כמו הסנדלית או האמבה או רב תאיים - יצורים המורכבים מתאים אחדים או ממיליוני ואפילו מיליארדי תאים, כמו בני האדם או העצים, ביצורים אלו התאים מפתחים התמחות. כל תא חי (צמחי, תא בעל חיים ותאים פרוקריוטי) מוקף בקרום תא.

קרום תא- המעטפת התוחמת את הציטופלסמה של התא, מפרידה בין הסביבה החיצונית לפנימית, ומגדירה את התא כיחידה עצמאית. :
תאי דם אדומים
תאי דם אדומים

קרום התא מורכב משתי שכבות של מולקולות שומניות פוספוליפידים, וממולקולות חלבון השקועות ביניהן.

ציטופלזמה- הנוזל התוך תאי, המוקף בקרום התא. תמיסה השונה בהרכבה מהנוזל החוץ תאי. התמיסה מכילה מומסים כגון: סוכרים, יונים, חלבונים ועוד.


תוכן עניינים

[עריכה] מגישים

כיתה ז- סער קפואנו ונימרוד פישמן

כיתה ח- אביגיל ויובל

[עריכה] אברוני התא

אברונים הינם מבנים המוקפים בקרום, בעלי צורה ותפקיד אופייניים, המצויים בציטופלסמת התא. האברונים מחולקים ל"מדורים" בתוך התא. סוגי האברונים הנמצאים בתאים השונים זהים באופן עקרוני, עם הבדלים קלים בין הממלכות השונות. דוגמאות לאברונים:

גרעין התא - הגרעין מרכז בתוכו את החומר התורשתי.

מיטוכונדריה - בהם מיוצרת אנרגיה בתהליך הנשימה התאית.

כלורופלסט - אברון המצוי בתאי צמח ובו מתרחש תהליך הפוטוסינתזה.

רשתית תוך פלסמית - רשת קרומית עליה מצויים חלבונים המיועדים למיקום על גבי קרום התא, ובתוכה מעובדים חלבונים וסוכרים שונים.

חלולית - מצוי בתאי צמח ותפקידו לרכז מים ומומסים.

ליזוזום - בו מפורקים חלק מחלבוני התא.

בתא ישנם אברונים שונים:
DNA
DNA
  • קרום התא (ממברנה) - קרום חצי בררני הבנוי משלוש שכבות: שכבת שומן - שכבת חלבון - שכבת שומן.
נקרא חצי בררני כי הסלקציה של קרום התא מוגבלת. בהיקף הקרום ישנן תעלות, כאשר הן פתוחות חומרים נכנסים ויוצאים, וכאשר הן סגורות - אין מעבר חומרים.
  • נוזל הציטופלאסמה - מצוי בתוך התא. זהו נוזל צמיגי בו אברוני התא יכולים לשייט.
  • גרעין - האברון החשוב ביותר שנמצא בתוך התא ומכיל את המידע הגנטי שלנו, ה-DNA.
קרום הגרעין התוחם את ה-DNA הוא קרום בררני לגמרי. יש חומר אחד בלבד הנכנס והיוצא מהגרעין והוא ה-RNA.

תפקידו של הגרעין הוא פיקוח על התהליכים המתבצעים בתא.

  • רשת אנדופלסמטית - נמצאת מחוץ לגרעין, צמודה לו ועוטפת את חלקו של הגרעין. הרשת האנדופלסמטית מחולקת ל-2 אזורים: אזור חלק ואזור מחוספס. האזור החלק של הרשת בד"כ רחוק יותר מהגרעין. החלק המחוספס נקרא כך משום שנראות על פני הרשת נקודות (ריבוזומים). תפקידה של הרשת הוא למעשה הובלה.
  • הריבוזום - אלו הנקודות הנמצאות על האזור המחוספס של הרשת האנדופלסמטית (ריבוזומים).

קבוצות של ריבוזומים נמצאות גם משייטות חופשי בתוך הציטופלאסמה. תפקידו של הריבוזום הוא יצירת חלבונים.

  • מיטוכונדריה - נמצאת במרבית סוגי התאים, עפ"י תפקידם. תפקידה העיקרי של המיטוכונדריה הוא ייצור מולקולות אנרגיה הנקראות ATP. זהו המטבע האנרגטי של התא. ה-ATP דרושה לכל התהליכים הביוכימיים המתרחשים בתא/בגוף.
  • גולג'י - זהו אברון הנמצא רחוק יותר מהגרעין, הוא אברון חלק לגמרי (ללא חיספוס). הגולג'י דומה בצורתו לרשת האנדופלסמטית, אך קטן יותר ותפקידו לסייע לרשת.
  • ליזוזום - זהו אברון שתפקידו בעצם הוא "פח הזבל" של התא. בתוכו חומצות חזקות (PH=1) המפרקות כל פסולת של התא. אברון בעל יכולת עיכול גבוהה ביותר.

[עריכה] יחסי הגומלין של המערכת עם מערכות אחרות

בטבע קיים מדרג: גופנו בנוי ממערכות רבות: מערכת הנשימה,מערכת השרירים, מערכת העיכול, מערכת הדם וכו'.

כל מערכת כוללת איברים רבים: מערכת העיכול, למשל, כוללת את הפה, הוושט, הקיבה, המעי, הכבד ואיברים נוספים.

כל איבר מורכב מרקמות רבות: הקיבה,למשל, מורכבת מרקמת דם, רקמת שריר, רקמת עצבים וכו'.

כל רקמה מורכבת מתאים האופייניים לה: רקמת השריר, למשל, מורכבת מתאי שריר הדומים אלו לאלו במבנם ובתפקודם.

כל תא עטוף בקרום. בתאים מצויים אברונים שונים המאפשרים לתא לקיים את פעולות החיים.

כל אברון בנוי ממולקולות רבות ושונות, וכל מולקולה בנויה מאטומים.

התאים נמצאים בכל מיניי מקומות בגוף כמו מערכת עצבים.

תא חי מרכיב בעלי חיים לא כמו תא צמח שמרכיב את צמחים, ויש בו אברונים שאינם נמצאים בתא בעל חיים.

[עריכה] סוגי תאים

נהוג לחלק את התאים על פי מבנם לשני סוגים:
תא פרוקריוטי מול אאורקריוטי
תא פרוקריוטי מול אאורקריוטי


תא פרוקריוטי - תא חסר גרעין מוגדר (חסר קרום גרעין) ולמעשה חסר מידור פנימי וקרומים פנימיים כל שהם כמו גם אברונים כל שהם. בתוך חלל התא הכללי מתרחשים כלל פעולות התא ומצויים כלל חלקי התא, כולל ה-DNA.

כיום מקובל לראות בפרוקריוטים שני סוגי תאים נפרדים: חיידקים אמיתיים

(כולל כחוליות) וחיידקים קדומים.

תא אאוקריוטי -תא בעל גרעין מוגדר (בעל קרום גרעין) ובעל קרומים פנימיים ומידורים רבים. תא זה מכיל אברונים רבים (כלומר חלקים בעלי תפקוד שונה).

גרעין התא מכיל בתוכו את החומר התורשתי. התאים האאוקריוטים התפתחו מסימביוזה בין חיידקים קדומים לבין חיידקים אמיתיים שחדרו לתוך החלל שלהם. יצורים רב תאיים מורכבים רק מתאים אאוקריוטים אולם לא כל התאים האאוקריוטים יוצרים יצורים רב תאיים.

[עריכה] דוגמאות לסוגי תאים

קיימים סוגים שונים של תאים. להלן מספר דוגמאות לסוגי תאים:

1. תאי עצב - תא עצב מורכב מ"ראש" שהוא גוף התא, ומשלוחה ארוכה שהיא ציר עצבי המוקף בתאים מבודדים. ב"ראש" מצוי גרעין ומהיקף ה"ראש" יוצאים סעיפים (דנדריטים). כל תא עצב במוח יכול ליצור אלפי קשרים עם תאים אחרים. פירוש הדבר שהוא מצמיח מתוכו אלפי שלוחות לכל הכיוונים. מספר הגדול של השלוחות מגדיל את המסה הכוללת שת רקמת המוח, הרבה מעל המסה של תאי העצבים עצמם. גם תאי העצבים הפזורים בגוף מצמיחים שלוחות, ואלה מתארכות ככל שהגוף גדל. לתאים מתים אין תחליף, אך תאים בריאים יכולים ליצור קשרים חדשים במקום אלה שנותקו בעקבות מחלה או פציעה. ככל תא בעל-חיים, תא העצב אינו מכיל את האברונים הקיימים בתאים צמחיים, אך קיימים בו כל האברונים הרגילים לצורך תיפקודו התקין. גודל ה"ראש" - 100 מיקרומטר, אורך השלוחה עד 1,000,000 מיקרומטר (מטר).

2. תא עור -רקמת העור היא רקמה שהתחדשות התאים בה רצופה ומהירה במשך כל חייו של האדם. העור הוא חלק הגוף החשוף לכל פגעי הסביבה, הוא סופג את קרינת השמש, מתנסה בשינויי טמפרטורה ולחות האוויר ונמצא במגע מתמיד עם אבק ועם חלקיקים של חומרים מזהמים הממלאים את האוויר. העור משמש גם קרקע גידול ליצורים חד-תאיים שונים, חיידקים ופטריות מיקרוסקופיות מסוגים שונים. צידו החיצוני, החשוף, של העור מורכב כולו מתאים מתים.התאים מלאים החומר קרני הדומה מאוד לחומר ממנו עשויות קרניהם של יונקים כגון הצבי והאייל. התאים המתים נושרים מהעור בלי שנרגיש בכך, ומקומם נתפס על ידי תאים חדשים מלאי חומר קרני.

3. תא שריר -יש שני סוגי תאי שריר: תאי שריר משורטטים ותאי שריר חלקים. תאיהם של השרירים המשורטטים (מפוספסים) מסוגלים להתכווץ באופן פתאומי. כל תא הוא מבנה מוארך, ההולך וצר כלפי קצותיו, והוא מרובה גרעינים, אורך התאים 1-40 מ"מ ורוחבם 10-40 מיקרומטר, הגרעינים המרובים נמצאים בהיקפו של החיצוני של התא. כל תא עטוף קרום דק ומוצק. בסוג זה נמנים השרירים הרצוניים. כל שריר גדול בגוף, למשל בזרוע או בשוק, מורכב מתאי שריר מסוג זה, תא השריר זה מוארך מאוד, לעיתים אורכו כאורך השריר כולו. הוא מסוגל להתכווץ ולהתרפות לסירוגין וזאת הודות לכך שהוא מכיל כמות גדולה במיוחד של קבוצות סיבי שלד התא המסודרות במגביל זו לזו לאורך התא כולו. קבוצות הסיבים הללו הינן יחודיות לתאי שריר ומצויות רק בהם. בכל תא שריר יש כ- 10,000 סיבים כאלה. סיבי שלד התא בתאי השריר מורכבים משני סוגי סיבים חלבוניים המסודרים במקביל זה לזה. חלבונים אלה "מחליקים" זה על גבי זה בו זמנית וכתוצאה מכך מתקצר או מתארך תא השריר כולו. התארכות והתקצרות מתואמת של כל התאים ברקמת השריר, מאפשרת את תנועת השריר. בתאים אלה יש מיטוכונדריה רבים.

4.תאי דם לבנים - תאי דם לבנים נמצאים בעיקר בדם, אך הם מצויים גם בנוזלי גוף אחרים, ולעיתים הם "מטיילים" גם בין חלק מרקמות הגוף. חלקם כדוריים, אך יש ביניהם המסוגלים לשנות את צורתם. הם תוקפים גופים זרים החודרים לגוף ומשמידים אותם. לתא הדם הלבן מומחיות מיוחדת בזיהוי גופים זרים, הם מסוגלים לזהות ולתקוף גופים זרים שחודרים לגוף. הקולטנים שלהם מכירים את סימני הזיהוי על הקרומים של כל התאים השייכים לגוף, ומזהים אותם בתור "עצמי" - כלומר, חלק מהגוף. תא דם לבן מכיל את כל האברונים האופייניים לתאים של בעלי-חיים.

[עריכה] מבנה התא

תיאור של תא
תיאור של תא

בכל תא יש חומר תורשתי. למעשה, ביצור רב תאי כל תא ותא מכיל את כלל החומר התורשתי של הגוף כולו (למעט תאי זרע וביציות לא מופרות המכילים כמחצית מחומר זה). החומר התורשתי בכל תא ותא מקודד בDNA דו גדילי (בניגוד לחלק מהנגיפים שבהם החומר התורשתי שונה). כל תא ותא מכיל מנגנונים להכפלת החומר התורשתי לקראת התחלקות התא לשני תאים - רביה לא מינית ברמת התא (או התחלקות אחרת לקראת רביה מינית היוצרת תאי זרע וביציות לא מופרות).


החומר התורשתי הוא יחסית חסר פעילות כימית ואינו מעודד, יחסית, את הפעילות הכימית בתא ההכרחית לחילוף החומרים. מרבית הפעילות הכימית של התא מתבצעת באמצעות קטליזה של חלבונים. בכל תא יש גם מולקולות של RNA שעושות גם חלק מהפעילות הקטליתית ומשמשות גם להעברת מידע שמקורו בDNA אל חלקי התא השונים.

כל תא מוקף בקרום - ממברנה ביולוגית המורכבת דו-שכבה של מולקולות ליפידיות ומשובצת בחלבונים. ממברנה זו מפרידה את התא מסביבתו ומאפשרת לו לקיים סביבה פנימית יציבה ושונה מהסביבה החיצונית. היא מאפשרת לו גם לקלוט מהסביבה החיצונית את מה שדרוש לו ולפלוט אליה את מה שאינו דרוש. כל התאים בגוף דומים במרכיביהם, ללא הבחנה מהו תפקיד התא. קבוצת תאים בעלי אותה פעילות כאשר תפקיד התאים זהה = רקמה. הרבה רקמות יוצרות אבר אחד.[עריכה] מיטוזה

חלוקת התא. מיטוזה (מלשון מיטוס - "חוט" ביוונית) היא תהליך במחזור התא שבו מתחלק גרעין התא לשני גרעינים שבכל אחד מהם מצויים בסופו של תהליך מספר שווה של כרומוזומים אשר זהה למספר כרומוזונים שהיו בגרעין התא לפני החלוקה. בסוף המיטוזה מתרחשת בדרך כלל התחלקות הציטופלסמה ולבסוף מתחלק התא כולו. תוצאת תהליך המיטוזה עם התחלקות הציטופלסמה היא שני תאי בת (נקראים גם "תאי צאצא") הזהים לחלוטין לתא ההורה. קצב המיטוזה שונה ברקמות שונות אך התהליך עצמו קבוע. האינדיקציה לדעת באיזה שלב נמצא התא הוא לבדוק את ה-DNA שלו.

[עריכה] מקורות מידע

מבט לתא חי - התא החי מהו?

ערוץ 7-חוקרים את תא חי

תאים בעולם החי - מבנה ופעילות מאגר מת"ל במכללת קיי באר שבע

מבנה התא וחילוף חומרים - הומאוסטזיס ברמה מולקולרית

ויקיפדיה - תאים

ויקיפדיה- גרעין התא

כלים אישיים